Transparent baselines, precise interventions, and before/after math from service, ecommerce, and B2B teams that stopped leaking demand.
Gross Margin = 50%, Fees = $36,000/yrΔ
Revenue (12m) = $336,000
Incremental Gross Profit = $336,000 × 50% = $168,000
ROI = (168,000 − 36,000) ÷ 36,000 = 3.67×
Payback = 36,000 ÷ (168,000 ÷ 12) = 2.57 months
Close Rate 20%, AOV $15,000:Monthly Δ
Revenue = 24 × 20% × $15,000 = $72,000/moΔ
Revenue (12m) = $864,000
Incremental GP = $864,000 × 60% = $518,400
ROI = (518,400 − 48,000) ÷ 48,000 = 9.80×
Payback = 48,000 ÷ (518,400 ÷ 12) = 1.11 months
Gross Margin = 50%, Fees = $36,000/yrΔ
Revenue (12m (rev) + savings) = $172,800; Savings = $67,000
Incremental Gross Profit = $172,800 × 50% + Savings ($67,000) = $153,400
ROI = (153,400 − 36,000) ÷ 36,000 = 3.26×
Payback = 36,000 ÷ (153,400 ÷ 12) = 2.82 months
Baseline Rev $50,000/mo, Lift 38%, GM 60%, Fees $48,000/yrΔ
Revenue (12m) = $600,000 × 38% = $228,000
Incremental GP = $228,000 × 60% = $136,800
ROI = (136,800 − 48,000) ÷ 48,000 = 1.85×
Payback = 48,000 ÷ (136,800 ÷ 12) = 4.21 months
Pipeline Added = $1,300,000/qtr, Win Rate = 31%, GM = 80%, Fees = $60,000/yr
Expected Closed-Won (qtr) = $1,300,000 × 31% = $403,000
Expected Closed-Won (12m) = $403,000 × 4 = $1,612,000
Incremental Gross Profit = $1,612,000 × 80% = $1,289,600
ROI = (1,289,600 − 60,000) ÷ 60,000 = 20.49×
Payback = 60,000 ÷ (1,289,600 ÷ 12) = 0.56 months